Coraz więcej słyszy się o strajkach różnych grup zawodowych. Powód zazwyczaj jest taki sam, czyli chęć poprawy aktualnych warunków pracy. Często, udaje się otrzymać, chociaż cześć zgłaszanych postulatów, a pracodawca otrzymuje jasny komunikat, że sytuacja pracownika nie przynosi mu odpowiedniej satysfakcji. Co jednak z prawnymi aspektami tego działania? Strajk kto może strajkować i jak prawidłowo przeprowadzić tę formę nacisku?
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zastrajkujesz
Na samym wstępie dobrze jest, odpowiedzieć na pytanie strajk co to jest. Jest to zbiorowa forma nacisku, polegająca na dobrowolnym zaprzestaniu pracy. Ma ona na celu poprawę warunków pracy, w większości wypadku zwiększenie wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może brać udział w strajku. Zgodnie z ustawą zakaz strajkowania mają pracownicy administracji samorządowej i rządowej, przedstawiciele sądów i prokuratury. Nie można także przerwać pracy, jeżeli miałoby to wpływ na życie i zdrowie ludzkie.
Strajk jak zorganizować?
Strajk jest ostateczną formą rozwiązywania sporów grupowych. Najpierw konieczne jest przeprowadzenie mediacji, a dopiero gdy one nie pomagają, można sięgnąć po możliwość zorganizowania strajku. Po przeprowadzeniu referendum można ogłosić strajk. Strajk jak wygląda? Tutaj wszystko zależy od jego rodzaju oraz przyjętych metod. Można zaprzestać wykonywania swoich zadań, ale także przeprowadzić głodówkę, okupować zakład, wykonywać prace opieszale lub udać się na grupowy urlop.
Sprawy finansowe
Strajk jak rozliczyć? Takie pytanie stawia sobie wielu pracodawców, ale też pracowników. Za czas, w którym pracownik brał udział w strajku i nie wykonywał swoich zadań, nie należy się mu wynagrodzenie. Otrzymuje on oczywiście wszystkie świadczenia społeczne, ponieważ nie jest to działanie nielegalne, jednak z wyłączeniem wynagrodzenia. Dlatego także ważne jest pytanie, strajk ile potrwa, ponieważ w dużej mierze przekłada się to na płace danego pracownika w danym miesiącu.