Posiadanie podpisu elektronicznego w dzisiejszych czasach to bardzo duże udogodnienie. Pozwala ono na usprawnienie wielu procesów oraz ich znaczne przyspieszenie. Ponadto jest metodą na zmniejszenie kolejek w urzędach i otwarcie się na potrzeby i oczekiwania obywateli. Wielu osobom wydaje się, że procedura wyrobienia podpisu elektronicznego jest skomplikowana i długotrwała, jednak jest to błędne podejście. Można zrobić to szybko i bezproblemowo, a wynikające z tego korzyści są nieocenione.
Podpis elektroniczny gdzie wyrobić?
Co to jest podpis elektroniczny? Jest to nic innego jak podpis danej osoby w formie elektronicznej, często jest on określany jako podpis kwalifikowany. Pozwala on na podpisywanie dokumentów urzędowych, przekazywanych poprzez platformy internetowe. Zalety wynikające z tego typu weryfikacji są bardzo szerokie. Ponadto, umożliwia on załatwianie nie tylko spraw administracyjnych, ale także prywatnych czy firmowych. W celu zdobycia podpisu kwalifikowanego konieczne jest odwiedzenie strony jednego z certyfikowanych dostawców. W Polsce istnieją 3 podmioty, które nadają konkretnym firmom certyfikaty. Jest to krajowa Izba Rozliczeniowa, Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM oraz Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum. Decydując się na konkretną firmę, należy zwrócić uwagę czy posiadany przez nią certyfikat jest wiarygodny, żeby wiedzieć, podpis elektroniczny kto wydaje.
Ile to będzie kosztować?
Posiadanie profilu zaufanego jest darmowe, ale jeżeli chodzi o podpis elektroniczny, to trzeba liczyć się z poniesieniem odpowiednich kosztów. Najpierw należy wypełnić zamówienie, tutaj można wybrać rodzaj podpisu, jego ważność, a także model czytnika. Konkretne wybory, pozwolą uzyskać odpowiedź na pytanie, podpis elektroniczny ile kosztuje? Cena może się wahać, ze względu na rodzaj zamówienia, ale zazwyczaj trzeba zapłacić od 200 złotych w górę. Kolejno, należy wysłać zamówienie wraz z wypełnioną umową i konkretnymi danymi. Później następuje weryfikacja tożsamości osoby ubiegającej się o podpis. Na samym końcu trzeba odebrać zestaw certyfikowany (token lub urządzenie USB) w odpowiedniej placówce lub zamówić pakiet w formie wysyłkowej.
Podpis elektroniczny, kiedy potrzebny?
W dobie internetu używanie podpisu elektronicznego staje się standardem. Coraz więcej osób sięga po tego typu rozwiązanie. Jest ono nie tylko wygodne, ale pozwala oszczędzić sporo czasu, który zwłaszcza dla przedsiębiorców, często jest na wagę złota. Można wykorzystać go do podpisywania wszystkich dokumentów mających moc prawną. Jest on przydatny podczas składania deklaracji podatkowej, podpisywaniu faktur, składania wniosków o dowód, różnorodnych świadczeń, podpisywaniu umów, składania ofert przetargowych, czy wypełnianiu formularzy w CEIDG, KRS czy urzędach administracji publicznej. Należy pamiętać, że jeżeli przeglądarka nie posiada odpowiedniego oprogramowania bądź brak w niej środowiska JAVA, są to przyczyny, dlaczego podpis elektroniczny nie działa.