Gospodarka

Podwyżki – jak prosić szefa o dodatkowe pieniądze?

Posted by Sławomir Riettke

Wiele pracowników słysząc o podwyżce, zadaje kpiące pytanie: podwyżka co to jest? Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy odpowiednio przygotować się do tego typu rozmowy i samemu zacząć działać. W życiu wiele rzeczy trzeba sobie wywalczyć, niewątpliwe podwyżka należy do jednych z nich. W jaki sposób prosić o podwyżkę i o czym warto pamiętać podczas takiej rozmowy?

Przygotuj odpowiednie argumenty

Najlepszą droga do uznania podwyżki jest dobrze zrealizowany i opracowany plan działania. Na samym początku warto pokusić się o poprawę wyników, o perfekcyjną realizację i realny wpływ na zyski firmy. Dzięki temu podczas rozmowy z szefem będzie można mieć twarde i konkretne argumenty, które będą pomocne w negocjacjach. Zanim rozpocznie się rozmowę o podwyżce, dobrze jest przekonać pracodawcę, że jest się niezastąpionym i bardzo wartościowym pracownikiem. Dobrze jest zdecydować się na odpowiedni moment. Najlepszym czasem jest poprawa wyników finansowych firmy, otrzymanie nowych projektów, a także znaczny wzrost wykonywanych zadań. W takim momencie można umówić się na wizytę z szefem i rozpocząć rozmowę od przedstawienia wszystkich argumentów.

Dlaczego nie dostałem podwyżki?

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, ale zazwyczaj wina leży po ich stronie. Źle prowadzona rozmowa może doprowadzić do odwrotnych efektów od zamierzonych. Przede wszystkim należy zachować spokój i wypowiadać się rzeczowo i konkretnie. Nie jest dobrym kierunkiem wykorzystywanie argumentów emocjonalnych lub grożenie odejściem. Dobrze jest przedstawić chęć otrzymywania dodatkowej płacy, za nowe i bardziej wymagające obowiązki. Co więcej, warto być upartym i nie ustępować od razu. Naturalnie szef może odmówić, ale nie oznacza to, że nie przemyśli danej propozycji. Warto pokazać mu swoje zaangażowanie i wciąż wracać do kwestii pieniędzy.

Podwyżki – nie tylko w pracy

Temat podwyżek zazwyczaj jest ściśle związany z pracą zarobkową. Jednak istnieje dziedzina życia, w której podwyżki przychodzą same i są związane z ciężką pracą dla państwa przez wiele lat. Chodzi oczywiście o podwyżki dla emerytów i rencistów. W roku 2019 emerytury i renty wzrosły o 2,86%, natomiast ile podwyżki dla emerytów przewidziano w 2020 roku? Prognozy pokazują, że waloryzacja może osiągnąć nawet 3,24%. W 2020 roku, kiedy podwyżki rent i emerytur będą już realne, można będzie zobaczyć czy wynik ten się potwierdzi. Jedno jest pewne, podwyżki się należą zarówno osobom pracującym, jak i tym które w życiu już wypracowały wszystko, co konieczne.

Related Post