Chcąc uzyskać informacje na temat gospodarki danego kraju, można sięgnąć po wskaźnik PKB. Jest to nic innego jak Produkt Krajowy Brutto, czyli informacja na temat dochodów narodowych. Często jest też określany jako miernik wzrostu gospodarczego. PKB co to jest i czy rzeczywiście odzwierciedla stan gospodarki danego kraju? Warto przyjrzeć się temu bliżej.
PKB czy jest to wiarygodny wskaźnik?
Należy wiedzieć, że PKB oznacza sumę wartości wszystkich wytworzonych w danym okresie, na konkretnym obszarze, towarów i usług. Warto pamiętać, że kluczowym kryterium jest tutaj lokalizacja, która jest decydująca w zaliczeniu danego zysku do PKB. PKB, kiedy rośnie? Kiedy wytwarza się coraz więcej. Niestety wskaźnik ten ma wiele wad. Przede wszystkim, nie uwzględnia szarej strefy, nie rozróżnia sposób finansowania, nie bierze pod uwagę kosztów społecznych, a także nie zobrazuje działań, które są wykonywane bezgotówkowo. Jednym słowem, poziom PKB nie zawsze świadczy o poziomie i rozwoju gospodarki danego kraju.
Dlaczego PKB?
Pomimo licznych wad, wciąż wielu polityków i ekspertów korzysta z tego wskaźnika. Jednym z przyczyn jest łatwość dokonywania wyliczeń z jego udziałem. PKB jak obliczyć? Istnieje kilka sposobów, jednak najpowszechniejszy jest wzór, który zakłada, że PKB to konsumpcja + inwestycje+ wydatki rządowe+ eksport+ zmiana stanu zapasów – import. Wszystko to pozwala odpowiedzieć na pytanie, PKB ile wynosi, Są to proste i obrazowe dane, które często łatwo trafiają do świadomości ludzi.
Jaki jest wzrost PKB w Polsce?
W drugim kwartale 2019 roku PKB zanotowało wzrost do 4,5% w skali roku. Są to dobre informacje, które cieszą polityków, ale także ekonomistów. Koniunktura idzie w górę, zwiększają się inwestycje w naszym kraju, a także konsumpcja indywidualna. Warto także wspomnieć kto wypracowuje PKB. Znaczną część wpływów, generują polscy przedsiębiorcy, ale także inwestorzy zagraniczni, którzy posiadają spółki na terenie naszego kraju. Ponadto, jest to także działalność szpitali, armii, państwa i pojedynczych pracowników.