Posiadanie własnego mieszkania to marzenie, które dla wielu osób wydaje się ciężkie do realizacji. Jednakże nie jest to niewykonalne, nawet dla osób niezarabiających ogromnych pieniędzy. Wystarczy sięgnąć po zewnętrzne finansowanie, jakim jest kredyt mieszkaniowy. Jest to produkt, który pozwala na realizacje pragnień o własnych czterech kątach, szybko i bez wieloletniego odkładania gotówki. Kredyt na mieszkanie jak to wygląda i o czym warto pamiętać?
Kredyt na mieszkanie kalkulator
Zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnego kredytu, warto porównać wszystkie dostępne na rynku oferty. W obecnych czasach nie ma konieczności odbywania wizyt po wszystkich bankach i zbierania informacji o kredytach. Wystarczy skorzystać z narzędzi, jakimi są kalkulatory kredytowe, które wyliczają i porównują dostępne oferty placówek finansowych. Dzięki temu użytkownik, może błyskawicznie odpowiedzieć sobie na pytanie: kredyt mieszkaniowy gdzie najlepiej? Wybrać optymalną ofertę i cieszyć się korzystnymi warunkami.
Kredyt mieszkaniowy – nie dla każdego
Niestety, aby otrzymać kredyt na mieszkanie, należy spełniać określone warunki. Nie jest to produkt finansowy, po który może sięgnąć każdy. Warto zorientować się, kto może dostać kredyt na mieszkanie, zanim rozpocznie się poszukiwania wymarzonego lokum. Najlepiej rozpocząć od wyliczenia swojej zdolności kredytowej, ponieważ to ona będzie kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu kredytu. Nie można zapominać, że kredyty mieszkaniowe zazwyczaj są zawierane na długi czas, dlatego też warunki ich otrzymania są bardzo rygorystyczne. Bank udzielając tak wysokiej pożyczki finansowej, musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić całość zadłużenia.
Sprawdź wszystkie koszty
Zanim rozpocznie się procedurę kredytową, dobrze jest mieć świadomość, ile kosztuje kredyt na mieszkanie. Nie jest to tylko kwota zadłużenia plus odsetki. Należy pamiętać, że na samym początku wymagany jest wkład własny, który zazwyczaj wynosi od 10-20%. Co więcej, warto przygotować się na zapłacenie prowizji, która może sięgać do 5% całego zobowiązania. Oprócz tego konieczne jest wykupienie ubezpieczenia pomostowego i opłacenie taksy notarialnej. Są to tylko przykładowe opłaty, ponieważ każdy bank może żądać dodatkowych kosztów.
Skomplikowana i czasochłonna procedura
Odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby dostać kredyt na mieszkanie, nie jest krótka i przejrzysta. Nie wystarczy, udać się do banku i powiedzieć, że potrzebuje się gotówki na zakup mieszkania. Proces uzyskania kredytu jest złożony oraz skomplikowany. Cała procedura trwa dość długo, a wnioskodawca musi wypełnić wiele wniosków, dostarczyć sporo zaświadczeń i pamiętać o poręczeniu i wkładzie własnym. Nie można zapominać o bardzo ważnym czynniku, jakim jest zdolność kredytowa. Mając tę świadomość, dobrze jest odpowiednio popracować nad jej polepszeniem, tak aby być wiarygodnym klientem dla banku, który będzie w stanie pomoc w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu.
Zastanawiasz się nad przeniesieniem kredytu do innego banku ze względu na korzystniejszą ofertę? Sprawdź http://open.pl/kredyt-refinansowy