Czy wszystkie oferty finansowe dotyczące zakupu aut na firmę muszą być takie same? Niekoniecznie. Szczególnie w ostatnim czasie niezwykle popularnym rozwiązaniem będzie leasing na samochód osobowy lub dostawczy, w zależności od naszych potrzeb. Ta forma zyskuje zresztą do tego stopnia na popularności, że jest najchętniej wykorzystywaną według statystyk na terenie całej Europy w tym również w Polsce. Nie ma też w zasadzie większego znaczenia, czy dysponujemy dużym majątkiem, czy też bardzo długo prowadzimy firmę. Leasing samochodu na firmę to po prostu rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Jakby tego było mało, z leasingu mogą korzystać także klienci indywidualni.
Leasing samochodów od strony formalnej
Powinniśmy także przyjrzeć się stronie formalnej takiego zagadnienia. Jeśli chodzi o leasing na samochód, to mamy do czynienia po prostu z umową, która będzie zawierana pomiędzy leasingobiorcą a firmą leasingową. Warto też właśnie w tym miejscu przypomnieć, że leasingobiorca to może być ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą, ale niekoniecznie musi to być przedsiębiorca. W praktyce wygląda to tak, że właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, a my jako leasingobiorcy będziemy go tylko użytkować. Auto jest jednak wykorzystywane w zasadzie tak samo, jakby było nasze. Z tego właśnie też powodu leasing samochodowy cieszy się tak bardzo dużą popularnością.
Leasing na samochód – wysokość raty
Bardzo ważne będzie również zwrócenie uwagi na wymogi, które będą zawarte w umowie. Wspólnie z taką firmą trzeba ustalić, jaka będzie wysokość raty, gdy decydujemy się na leasing samochodu na firmę. W grę wchodzić będzie tu kilka czynników. Należy wymienić przede wszystkim takie ważne kwestie jak:
- wkład własny
- marka i model pojazdu
- okres umowy
- wartość samochodu
- cena ubezpieczenia komunikacyjnego
Poza tym wyróżniamy leasing na samochód operacyjny lub finansowy. W operacyjnym przedsiębiorca może na przykład bez problemu wymieniać sobie flotę samochodową. Natomiast leasing finansowy jest opcją dla płatników VAT.