Jednym z ważniejszych czynników, branych pod uwagę podczas starania się o kredyt bankowy lub inne produkty finansowe, jest zdolność kredytowa. Najprościej rzecz ujmując, jest to zdolność wnioskującego do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Dobra zdolność kredytowa, pozwala na osiągniecie wyższego kredytu. Wiele osób decydując się na skorzystanie z zewnętrznego finansowania, staje przed pytaniem, co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?
Zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?
Pierwsze pytania, które pojawiają się w głowach osób, starających się o kredyt, dotyczą zdolności kredytowej. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ to od niej, w dużej mierze zależy powodzenie procesu kredytowego. Oczywiście, pierwszą kwestią jest uzyskanie informacji na temat własnej sytuacji finansowej. Jeżeli chodzi o zdolność kredytowa gdzie sprawdzić, to w obecnych czasach użytkownik ma bardzo dużo ciekawych możliwości. Nie ma konieczności umawiania się z doradcą kredytowym i organizowania wizyty w banku. Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając z nowoczesnych technologicznych rozwiązań. Można sięgnąć po produkt, jakim jest zdolność kredytowa kalkulator. Jest to program dostępny online, dzięki któremu można uzyskać wyliczenie swojej aktualnej zdolności kredytowej. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większe możliwości otrzymania atrakcyjnego finansowania, dlatego też odgrywa ona tak duże znaczenie dla kredytobiorców.
Jak podnieść na zdolność kredytową?
Na samym początku warto uświadomić sobie, co wpływa na zdolność kredytową. Jest to kilka zróżnicowanych czynników, które determinują ostateczną wiarygodność finansowa użytkownika. Przede wszystkim, chodzi o wysokość comiesięcznych zarobków oraz ilość już posiadanych zobowiązań. Jednakże nie ma jednoznacznego wzoru na obliczenie zdolności, istnieje kilka metod, co powoduje, że w różnych bankach może ona osiągnąć odmienny poziom. Oprócz wydatków i dochodów znaczenie ma również rodzaj kredytu, historia zawarta w BIK, wiek wnioskodawcy, a także częstotliwość i regularność osiąganych wpływów. Często bank analizuje rodzaj zatrudnienia i jego ciągłość. Niską zdolność kredytową można szybko i łatwo podnieść korzystając z kilku ciekawych metod. Można zawrzeć związek małżeński, aby stworzyć gospodarstwo domowe lub, jeżeli współmałżonek ma złą historię kredytową, można dokonać rozdzielności majątkowej. Kolejnym sposobem jest wzięcie produktu na raty i szybkie ich spłacenie. Interesującym sposobem jest zwiększenie obrotu na rachunku bieżącym, a także ograniczenie osób w gospodarstwie domowym. Trzeba także pamiętać, aby nie składać zapytań do zbyt wielu banków, ponieważ znacznie obniża to wiarygodność kredytową.
Pomoc specjalisty
Jeżeli chodzi o zawiły świat finansów, to zdanie się na fachowca jest jak najbardziej na miejscu. Zna on wiele tajników związanych ze zdolnością kredytowa. Może przedstawić najlepsze oferty bankowe i doradzić jak wpływać na wiarygodność finansową. Ponadto, spotkanie z doradcą finansowym jest przydatne, jeżeli chce się poznać więcej metod, jak podnieść zdolność kredytową. Zdolność kredytowa ile trzeba zarabiać to kolejna kwestia, w której przydatne okaże się wsparcie eksperta. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju kredytu, jego wysokości, okresu spłaty i zabezpieczenia. Zaciągając kredyt hipoteczny, trzeba liczyć się z bardziej rygorystycznymi warunkami niż kredytu krótkoterminowego.
Analiza sytuacji finansowej
Zastanawiając się nad tym, co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy, należy pamiętać o jednej zasadzie. Wyliczenie wiarygodności finansowej wykonuje się nie tylko dla bezpieczeństwa banku, ale także dla wnioskodawcy. Taka analiza ma sprawdzić, czy jest się w stanie obsłużyć dane zobowiązanie. Czasami warto popracować nad zdolnością poprzez poprawę sytuacji finansowej, czyli kontrole budżetu, spłatę poprzednich zadłużeń i rozplanowanie wydatków. Może trwać to nieco dłużej, ale pozwoli to uniknąć nieprzyjemności związanych z zaległościami i opóźnieniami w spłatach rat.