Zadłużenie pojawiające się w finansach państwowych, które jest tworzone przez obce środki, to prosta definicja długu publicznego. Posiadanie pożyczek dotyczy nie tylko zwykłych obywateli, ale jest także dobrze znane światowym gospodarkom. Jaki dług publiczny ma Polska, dług publiczny co to znaczy? Skąd on wynika i kto go spłaci? O tym poniżej.
Dług publiczny skąd się bierze?
Zadłużenie naszego kraju w pierwszym kwartale 2019 przekroczyło kwotę biliona złotych. Oznacza to, że na jednego mieszkańca przypada prawie 28 tysiąca zadłużenia. Jest to ogromna kwota, na którą składa się kilka różnych zobowiązań. Na zadłużenie składają się zaciągnięte pożyczki i kredyty, posiadane depozyty, wyemitowane obligacje państwowe, wszystkie zobowiązania, których termin płatności minął, a także gwarancje, poręczenia czy odszkodowania. Oczywiście, najczęstszym powodem powiększającego się długu publicznego jest stały deficyt budżetowy, ale również kryzysy ekonomiczne, klęski żywiołowe, jak i osiągniecie celów politycznych ekipy rządzącej.
Dług ciężki czy lekki?
Decydując się na ocenę długu publicznego, należy przyjrzeć mu się z perspektywy rozwoju gospodarki. Jeżeli nie wpływa on negatywnie na stabilność gospodarki, to nie powinien być zagrożeniem. Warto jest zawsze wciąć pod uwagę stosunek długu do PKB. Można także przyjrzeć się zadłużeniu w zestawieniu z eksportem, co znacznie rozjaśni sytuację finansową kraju. Patrząc na zadłużenie Polski, chociaż wydaje się bardzo wysokie, w skali europejskiej, nasz dług plasuje się na stosunkowo niskim poziomie. Łatwo można wywnioskować, że wzrost wydatków, przy mniejszych wpływach do budżetu powoduje zwiększenie długu publicznego, pozwala to odpowiedzieć na pytanie: dług publiczny, dlaczego rośnie? Dopóki nie osiągnie się nadwyżki w budżecie, ciężko będzie spłacić zaciągnięte zobowiązania.
Kto spłaci dług publiczny?
Większość gospodarek światowych jest zadłużonych i dopóki kwota ta nie jest zbyt duża, wszystko może prawidłowo funkcjonować. Na pytanie, kto spłaci dług publiczny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak z kwestią, kiedy spłacimy dług publiczny. Tutaj decydujące jest pozbycie się deficytu budżetowego i zmierzanie do generowania nadwyżki budżetowej. Polityka finansowa, rozwój gospodarki, zachęcanie przedsiębiorców zagranicznych do inwestycji w naszym kraju to tylko nieliczne propozycje. Może jednak być tak, że dług będą pośrednio spłacać obywatele przez zwiększenie podatków, spadek dotacji, zamrożenie płac, czy wzrost inflacji.