Gospodarka

Deficyt budżetowy – skąd się bierze?

Posted by Sławomir Riettke

Prawidłowe zarządzanie finansami kraju to nie lada wyzwanie. Odpowiednie gospodarowanie tak dużymi środkami wymaga odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Planowanie dochodów oraz wydatków w taki sposób, aby zachowywały równowagę, nie zawsze jest możliwe. Dlatego też także często można usłyszeć o deficycie budżetowym, który jest ujemnym bilansem między tymi dwoma kwotami.

Dlaczego powstaje deficyt budżetowy?

Jeżeli wiadomo już, deficyt budżetowy co to jest, to warto zastanowić się, dlaczego dochodzi do jego powstania. Logicznie, można by stwierdzić, że dany kraj wydaje więcej, niż jest w stanie zarobić. Jednak, finanse kraju to proces tak skomplikowany, że nie jest to wyczerpująca odpowiedź. Powiększający się deficyt może być spowodowany zaciąganym przez dany kraj pożyczkami, które mają pomoc zatamować dziurę budżetową. Niestety, często doprowadza to do pogłębiania długu publicznego, który kiedyś i tak trzeba będzie spłacić. Należy pamiętać, że budżet państwa to nie tylko wpływy i wydatki generowane przez rząd, ale także finanse instytucji publicznych i samorządów. Dlatego też tak duże znaczenie ma prawidłowe planowanie budżetów na każdym szczeblu administracji.

Kto decyduje o deficycie ?

Polityka fiskalna państwa ma duży wpływ na wysokość deficytu państwa. Jednakże deficyt nie może być ona realnym odzwierciedleniem gospodarowania finansami. Wiele rzeczy jest niezależnych i rządy nie mają na nie realnego wpływu. Na pytanie, kto ustala deficyt budżetowy, najprościej jest odpowiedzieć, że wykonuje to rząd. Przygotowuje on plan budżetu na przyszły rok, a w ustawie budżetowej zaznacza wysokość deficytu budżetu państwa. Konstytucja jasno określa maksymalną wysokość deficytu, co wpływa na takie planowanie budżetu, aby odpowiednio sfinansować i pokryć zbyt wysoką dziurę budżetową.

Deficyt budżetowy 2019

Deficyt budżetowy ile wynosi, to jedno z najczęstszych pytań pojawiających się pod koniec roku. Od wielu lat można było zauważyć zwiększający się dług publiczny, co wpływało na wzrost obaw ekonomistów. Jednakże deficyt budżetowy na koniec 2019 ma wynieść około 12 mln złotych, co jest znawczynie mniej, niż zakładano. Poprawa konsumpcji, niska stopa bezrobocia, szybkie tempo rozwoju gospodarczego, poprawa przestrzegania przepisów podatkowych, to według przedstawicieli rządu, tylko nieliczne sposoby jak zmniejszyć deficyt budżetowy. Jest to dobra wiadomość, która oznacza, że państwo zdobyło wyższe dochody, niż było to planowane.

Related Post