Najniższe bezrobocie od prawie 30 lat jest powodem do zadowolenia. W maju 2019 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła zaledwie 5,4%. Jednak wciąż jest wiele osób, które noszą miano osoby bezrobotnej. Dlatego warto wiedzieć, co to jest bezrobocie i jak je zwalczać. Ponadto, dobrze jest zadać sobie pytanie: bezrobocie, dlaczego występuje i szukać realnych przyczyn, z którymi można walczyć.
Czy bezrobocie jest realnie niskie?
Na samym początku rozważań na temat wspomnianego zjawiska, należy dokładnie wyjaśnić, bezrobocie co to jest. Najprościej rzecz ujmując, jest to zjawisko społeczne, w którym osoby zdolne do pracy i poszukujące jej, nie mogą znaleźć zatrudnienia. Stopa bezrobocia oznacza odsetek tego typu osób, zarejestrowanych w urzędach pracy. Niestety, istnieje wiele osób, które spełniają powyższe kryteria, ale nie są ewidencjonowane. Z tego też powodu, należy mieć świadomość, że podana stopa bezrobocia nie odzwierciedla rzeczywistej ilości osób bezrobotnych. Ponadto, wciąż mamy do czynienia z szarą strefą, która zafałszowuje podane wyniki.
Bezrobocie a gospodarka
Podczas rozmów o bezrobociu nie sposób nie wspomnieć o gospodarce. Jak bezrobocie wpływa na gospodarkę, można zauważyć na każdym kroku. Przede wszystkim mniej zatrudnionych osób realnie zmniejsza wpływy do budżetu kraju. Co więcej, konieczne jest przekazywanie środków na pomoc społeczną, walkę z bezrobociem i inne działania zwiększające deficyt państwa. Większa ilość bezrobotnych to mniej rąk do pracy, co powoduje spadek produkcji i mniejszy rozwój.
Nierównomierna stopa bezrobocia
Obserwując bezrobocie w naszym kraju, można zauważyć dysproporcje w jego występowaniu. Oczywiście ma na to wpływ poziom gospodarki na danym terenie oraz zachodzące przemiany strukturalne w danym województwie. W województwie kujawski pomorskim wciąż można zauważyć osłabioną gospodarkę, gdzie największe bezrobocie w Polsce, utrzymuje się od dłuższego czasu. Tuż za nim plasuje się województwo podkarpackie oraz świętokrzyskie. Na wszystkich tych obszarach stopa bezrobocia wynosi ponad 8%. Należy pamiętać, że ogólnokrajowa stopa bezrobocia, jest to uśredniony wynik, który nie odzwierciedla sytuacji w poszczególnych powiatach, czy nawet województwach.
Metody walki z bezrobociem
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć, w jaki sposób zwalczać bezrobocie. Jest to proces długofalowy, który wymaga zaangażowania, nie tylko ze strony państwa, ale także osób zdolnych do pracy. Wiele osób interesuje jedynie bezrobocie, kiedy przysługuje zasiłek, ale nie starają się uzyskać pracy, która znacznie poprawiłaby ich sytuację finansową, a także przełożyła się na rozwój gospodarczy całego kraju. Często wymieniany brak doświadczenia, jako skutki bezrobocia, można łatwo zniwelować. Rząd przygotowuje specjalne szkolenia aktywizujące i staże, dostępne są także różnorodne dofinansowania dla firm zwiększających zatrudnienie, a także dotacje dla osób otwierających własne działalności. Przydatne okazują się także ulgi podatkowe dla zagranicznych inwestorów oraz liberalizacja prawa dotyczącego przemysłu.