Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów rozliczeń bezgotówkowych. Jednakże niewątpliwie najbardziej popularną formą jest przelew bankowy. Pomimo jego popularności, wciąż jest wiele rzeczy, które nadal wzbudzają liczne wątpliwości. Poniżej można znaleźć najczęstsze pytania oraz jasne odpowiedzi dotyczące tej formy pieniężnych rozliczeń.
Przelew co to jest?
Definicja przelewu jest jasna i nie powinna stanowić problemu dla użytkownika. Jest to bezgotówkowa forma rozliczeń, polegająca na transferze pieniędzy na konto odbiorcy. Jednakże, od poznania definicji ważniejsze jest zrozumienie jak zrobić przelew i o czym warto pamiętać. Można wykonać przelew podczas wizyty w banku, na poczcie, a także skorzystać z możliwości przelewu internetowego. Podczas dokonywania przelewu tradycyjnego, należy na specjalnym druczku uzupełnić dane swoje i odbiorcy, tytuł przelewu oraz kwotę. Jeżeli chodzi o przekaz internetowy, to należy zalogować się do banku, wpisać numer konta odbiorcy, kwotę i zlecić wykonanie przelewu.
Przelew ile kosztuje?
Jeżeli wiadomo już jak zrobić przelew, pozostaje pytanie, jaki przelew jest najbardziej opłacalny. Przelew tradycyjny kosztuje około 4 złote, w placówce bankowej cena ta wynosi około 5 złotych, ale zdarzają się również wyższe opłaty. Osoby, które zastanawiają się – przelew gdzie najtaniej, powinny zdecydować się na przelewy internetowe, które w większości wypadków są darmowe.
Sposób na szybkie przekazy
Nie ma wątpliwości, że przelew jest szybką formą przesyłania pieniędzy, zwłaszcza jeżeli odbiorca i nadawca posiadają konta w tym samych bankach. Na pytanie, czemu przelew idzie tak długo, zazwyczaj odpowiedz jest jedna. Chodzi o przelew zewnętrzny, który jest dokonywany między różnymi bankami. Może być tak, że sesje wychodzące i przychodzące nie zazębiają się i wpływa to na znaczne opóźnienia. Czasami nie można dokonać płatności. Jeżeli nie ma na koncie wystarczającej ilości gotówki bądź konto odbiorcy jest nieobsługiwane, można domyślać się, dlaczego przelew został odrzucony.