Gospodarka

Inflacja – jak wpływa na gospodarkę

Posted by Sławomir Riettke

Często można spotkać się z opinią, że spada wartość pieniądza, inflacja wzrasta, a ceny idą w górę. Niestety, osoby spoza rynku finansowego, nie do końca orientują się w zasadach rządzących tym światem. Jednakże warto wiedzieć, czym jest inflacja i w jaki sposób inflacja wpływa na zarobki pracowników oraz na gospodarkę kraju.

Inflacja co to znaczy?

Zdefiniowania inflacji można dokonać na kilka sposobów, ale najlepiej sięgnąć po najprostszą i zrozumiałą formę. Inflacja to nic innego jak stały wzrost cen nieodłącznie związany ze spadkiem wartości waluty. Oznacza to, że za te same pieniądze, w czasach wysokiej inflacji, zakupi się mniej produktów, niż przed jej wzrostem. Od razu można wyobrazić sobie jaki wpływ ma inflacja na gospodarkę. Niepewna sytuacja pieniądza sprawia, że wiele firm obawia się inwestować, ludzie przestają wydawać pieniądze, ponieważ nie stać ich na to, co do tej pory. Oczywiście, warto pamiętać, że inflacja jest procesem i jedynie długotrwałe wzrosty cen można określić, jako wzrost inflacji.

Inflacja skąd się bierze?

Na pytanie inflacja skąd się bierze, odpowiedz jest bardzo złożona. Wpływa na to kilka czynników, które przekładają się na decyzje rządu i politykę monetarną. Im więcej jest drukowanych pieniędzy, tym większe jest ryzyko inflacji. Ponadto, jeżeli w kraju istnieje duże zapotrzebowanie na produkty, a ludzie chętniej sięgają do portfela, to jest ryzyko, że ceny będą drastycznie wzrastać. Niestabilna sytuacja gospodarki i nieodpowiednie kierowanie budżetem może także mieć wpływ na pojawianie się inflacji. Niestety, bardzo często dochodzi do tego niezadowolenie pracowników, ponieważ wzrost inflacji nie zawsze jest skorelowany ze wzrostem wynagrodzeń, co może powodować niezadowolenie społeczeństwa i niechęć do dokonywania zakupów.

Aktualny poziom inflacji

Inflacja ile wynosi w 2019 roku? Na przestrzeni roku, można zauważyć osłabienie wzrostu inflacji. Oczywiście, ceny wciąż rosną, zwłaszcza jeżeli chodzi o produkty spożywcze, ale jest to nieco wolniejsze niż na początku roku. Według GUS, inflacja we wrześniu 2019 roku wyniosła 2,6%, natomiast we wcześniejszym miesiącu osiągnęła poziom 2,9%. Ma na to wpływ spadek cen paliwa oraz nośników energii. Ekonomiści alarmują, że pod koniec roku może osiągnąć nawet 3%, jednak Narodowy Bank Polski zakłada, że w 2020 roku, spadnie ona do 2,0%. Na szczęście, wzrost inflacji wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie, a jej tempo nie jest bardzo szybkie, co może być dobrą wiadomością dla konsumentów. W przyszłym roku okaże się, czy inflacja będzie na bezpiecznym poziomie, czy osiągnie niepokojący wzrost.

Kraje z największą inflacją

Niechlubnym liderem w rankingu wciąż jest Wenezuela. Jest to miejsce, gdzie jest największa inflacja na świecie. Posiada ona inflację sięgająca prawie 300 tysięcy procent. Jest to ogromny wynik, który świadczyć o drastycznym poziomie gospodarki w tym kraju. Ma na to wpływ spadek cen ropy, która jest jednym z głównych produktów, zapewniających dochody tego państwa. Kolejno na listach rankingowych ponawia się Zimbabwe z 288% inflacją oraz Korea Północna (55%).

Related Post